Niedoświadczeni kolekcjonerzy nie powinni sami czyścić i konserwować swoich okazów. Monety są bowiem przedmiotami wrażliwymi, które łatwo można zniszczy w sposób nieodwracalny. Nie wolno pod żadnym pozorem do czyszczenia używać papieru ściernego, powoduje to starcie reliefu monety i jej porysowanie.
Przed podjęciem jakichkolwiek prac konserwatorskich należy poćwiczyć swoje umiejętności na zwykłych monetach. Dostępna jest również bogata literatura na ten temat, choć dla laików może być trudna do przyswojenia. Groźne dla okazów może okazać się także nieumiejętnie obchodzenie się z chemikaliami. Z bardziej znanych publikacji  można polecić książkę Janusza Kurpiewskiego pt. „Czyszczenie, konserwacja oraz przechowywanie monet, medali i banknotów” z roku 1990. Również wiele stron internetowych zawiera informacje dotyczące tej dziedziny.
Przy czyszczeniu monet nie wolno przede wszystkim stosować chemikaliów, których działania się nie zna. Mogą one być dla nas i naszych okazów niebezpieczne. Pod żadnym pozorem nie można dograwerowywać na monetach wytartych fragmentów. zostaje to natychmiast wyłapane przez ekspertów. Na monetach bardzo starych (antycznych) nie można niszczyć ich naturalnej powłoki. Tracą one bowiem wówczas mocno na wartości. Po zniszczeniu tej warstwy będą one również szybko śniedziały. Trudno będzie je później sprzedać odwiedzając skup złota czy skup monet.
Do czyszczenia nie wolo używać materiałów ściernych, proszków do szorowania. Niewskazane jest również polerowanie. Najlepszy dla monety jest wygląd naturalny.
Ne mając odpowiedniej wiedzy i doświadczenia lepiej nie zabierać się samodzielnie za czyszczenie monet przy pomocy chemikaliów. Trzeba także pamiętać, że inaczej czyści się monety srebrne, złote i miedziane. Każda z nich potrzebuje indywidualnego podejścia. Pewnych wskazówek i informacji na ten temat można dowiedzieć się np. w skupie złota i skupie monet.

Skup monet Warszawa